За статистикою, кожна десята людина має порушення слуху. Знання основ жестової мови дозволяє бути відкритими у спілкуванні з такими громадянами, а у повсякденній роботі поліцейських ще й приносить неабияку користь.
– Ми розробили навчальну програму з вивчення жестової мови, яка реалізовувалася в межах соціального проекту «Почуй мене» за ініціативи кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Національного державного університету імені М.Гоголя та викладача жестової мови Лесі Дробної – голови Ніжинської міської організації Українського товариства глухих, – розповідає ініціатор і менеджер навчальної програми з вивчення жестової мови в межах проекту «Почуй мене» Ганна Б’янка.
Навчання відбувалося за участю поліцейських, фахівців соціальної та освітньої сфери, журналістів, викладачів та студентів. Всіх їх об’єднали наміри покращення комунікації з людьми з порушеннями слуху, розуміння тих, хто не чує. Загалом учасники пройшли 16 занять у рамках навчальної програми.
Успішне оволодіння базовим курсом жестової мови закріпили врученням відповідних сертифікатів.
– У своїй роботі мені доводилося стикатися з людьми, що мають вади слуху. І знання основ жестової мови не вистачало. Курс навчання був дуже цікавим і корисним. Переконаний, що ці знання знадобляться всім, хто щодня комунікує з різними верствами населення. Тим більше, що вивчити жестову мову на базовому рівні під силу кожному, – каже старший дільничний офіцер Ніжинського районного відділу поліції Руслан Карась.
Візуально-жестова мова має свій словник та правила. Слова промовляються жестами, які людина показує за допомогою рухів рук та пальців, а мімікою передає додаткові емоції, аби надати розповіді емоційного забарвлення, якого вона може бути позбавлена через невербальність мови.
Вивчення жестової мови людьми, які не мають втрати слуху, дає низку переваг – розвиток моторики, когнітивних функцій, налагодження нових соціальних зв’язків та звичайне виявлення поваги до людей з порушенням слуху.
Одна з учасниць курсу з оволодіння жестовою мовою – Альона Авраменко, яка працює інспектором відділу реагування патрульної поліції. Про організацію навчань з жестової мови поліцейська дізналася від викладача ніжинського університету, адже є його колишньою студенткою:
– Отримані знання на 100% знадобляться мені в роботі. Наприклад, у моїй практиці був випадок, коли до поліції звернувся громадянин, що повністю не чув і до того ж, не вмів писати. Взагалі, до поліції звертаються не лише люди, які повністю не чують, а й ті, які є слабочуючими.
З усіма категоріями громадян з вадами слуху за допомогою жестової мови спілкуватися значно простіше. Знаючи основи жестової мови, поліцейський може без перекладача отримати від заявника необхідну інформацію. Крім того, лише з сертифікатом про оволодіння жестовою мовою поліцейський може бути допущений до розгляду у суді справ, де фігурують громадяни, що не чують.
Слідчий Ніжинського районного відділу поліції Ольга Лазоренко також підтверджує користь та необхідність таких курсів не лише для поліцейських, а й для усіх громадян.
– Враження від навчань надзвичайно позитивні. Викладачі дуже цікаво і доступно все пояснюють, а сама атмосфера в команді така, що на заняття йдеш із задоволенням. Одним словом, я в захваті, – ділиться Ольга Лазоренко. – До того ж, ці навчання повністю безкоштовні і доступні для всіх бажаючих.
Немає коментарів:
Дописати коментар